Zakopane blog podróżniczy. Poznaj miasto pod Tatrami i bazę sportów górskich.

Przez wielu turystów przyjeżdżających na Podhale, Zakopane uznawane jest za doskonałe miejsce na spędzenie urlopu w otoczeniu najwyższych górskich szczytów w Polsce z przepięknym widokiem na panoramę Tatr. W samym mieście i jego otoczeniu znajdują się liczne ośrodki narciarskie, które zimą umożliwiają aktywne uprawianie sportów zimowych. Również latem Zakopane nie traci swojego charakteru centrum sportowego i jest bazą wypadową dla osób zjeżdżających się z całej Polski, planujących wędrówki po licznych górskich szlakach w Tatrach. Odwiedzając to urokliwe miejsce, warto wiedzieć że początki Zakopanego jako osady sięgają jeszcze 16 wieku, kiedy to pasterze wypasający owce na okolicznych halach osiedli na stałe w tym miejscu. Jednak prawdziwy rozwój Zakopanego jako ośrodka turystycznego, który znamy dzisiaj, rozpoczął się dopiero od końcówki XIX wieku i trwa po dzień dzisiejszy...

Zakopane i Tatry Blog. Podhale dla turystów
Ośnieżone górskie szczyty w Tatrach, Zakopane

Zakopane jako największy ośrodek turystyczny pod Tatrami

Dużym impulsem do rozwoju miasta i powstawania kolejnych pensjonatów, do którego zaczęli licznie zjeżdżać turyści było doprowadzenie linii kolejowej w 1899 roku. Trend ten nie przerwanie trwa do dzisiaj. Mimo upływu tylu lat, Zakopane nadal jest ważnym ośrodkiem wypoczynkowym na turystycznej mapie Polski i nic nie wskazuje na to aby miało to się zmienić. W sezonie letnim bądź zimowym miasto może wydawać się zakorkowane, jednak w ciągu ostatnich lat obserwuje się również znaczący rozwój okolicznych miejscowości jako kolejnych ośrodków turystycznych, które mogą przyjąć gości. Największym problemem dla turystów wypoczywających pod Giewontem, nie jest znalezienie noclegu w Zakopanem, a raczej szybki i komfortowy dojazd samochodem. Tak naprawdę pod same Tatry prowadzi tylko jedna trasa z Krakowa, budowana w czasach kiedy na drogach nie jeździło tyle samochodów. Oczywiście podróżni zmierzający w tym kierunku mogą szukać bocznych tras dojazdowych, jednak w okresie największego natężenia ruchu, i te są zakorkowane ponieważ zniecierpliwieni kierowcy szukają objazdów przez okoliczne miejscowości - Witów, Chochołów, Bukowinę Tatrzańską aż do Nowego Targu .

Rodacy swój wolny czas najchętniej spędzają w polskich górach na wędrówkach szlakami, spacerując po miejscowościach turystycznych oraz poznają lokalną kulturę, historię i kuchnię. Turyści odwiedzający - nie tylko Zakopane - poszukują przede wszystkim pięknych widoków, świeżego powietrza i wyjątkowego mikroklimatu. Dużym atutem każdego ośrodka turystycznego jest rozwinięta infrastruktura jak dobre restauracje, hotele, pensjonaty oraz dodatkowe atrakcje kulturalne i sportowe, których na Podhalu nie brakuje.

Każdy kto przyjedzie do Zakopanego po raz pierwszy, również chce poczuć klimat tego miasta i swoje pierwsze kroki kieruje na główny deptak - Krupówki. Obecnie zamknięte dla ruchu pojazdów samochodowych, stanowią główną oś miasta, w starych czasach wyznaczoną przez hutę w Kuźnicach. W sezonie przez Krupówki przewijają się tysiące turystów w poszukiwaniu chwili odpoczynku, dawnego klimatu góralskiego pośród sklepów z lokalnymi pamiątkami i restauracjami budowanymi na styl zakopiański.

Atrakcją samą w sobie dla przyjeżdżających turystów na Podhale jest barwne życie miejscowej ludności tj. górali. Miasto rozrosło się do dzisiejszych rozmiarów z małej wioski, których pozostałości w postaci dawnych zabytków budownictwa możemy spotkać wędrując po okolicy schowanych w gąszczu nowoczesnej architektury. Na szczęście po dzień dzisiejszy kultywowany jest styl zakopiański - malowniczych i barwnych strojów góralskich, pieśni i tańców oraz charakterystycznych chat góralskich. Sztuka ludowa górali budzi szczery zachwyt u gości - rzeźby, tkaniny, wyroby gospodarstwa domowego, które są poszukiwanymi pamiątkami z wyjazdów.

Mimo wszystko Zakopane jest główną bazą wypadową dla osób wychodzących w Tatry, najwyższe góry Polski, które pod względem piękna krajobrazu i emocji sportowych śmiało rywalizują z najpiękniejszymi partiami Alp. Rozległe, ciągnące się aż ponad granicę lasu doliny, w których lśnią tęczowe stawy, nadają się znakomicie na lekkie wycieczki, podczas gdy skalne granice, przełęcze i szczyty tatrzańskie umożliwiają organizować śmiałe wyprawy górskie. Doświadczeni alpiniści znajdą w Tatrach olbrzymie pole do wspinaczek. W zimie Tatry są ciekawym miejscem z różnorodnymi terenami narciarskimi, na łagodnych polanach i halach, jak i do porywających zjazdów i wędrówek ośnieżonymi szlakami.

Swoistą atrakcją dla turystów z całej Polski, a zarazem olbrzymią pomocą dla nich, jest kolejka linowa na Kasprowy. Dzięki niej z wagoników możemy obserwować wspaniałe widoki, wędrować granią, a zimą dostać się do najczęściej odwiedzanych terenów narciarskich w Tatrach.

Wycieczki piesze jak i popularnymi dorożkami konnymi, stanowią ulubiony sposób spędzania czasu w Zakopanem. Stąd można wyjść do Morskiego Oka, zobaczyć najpiękniejsze jeziora Tatr, do Doliny Kościeliskiej i Doliny Chochołowskiej. Wprost z Krupówek można dostać się kolejką linową na Gubałówkę skąd w słoneczne dni rozciąga się przepiękna panorama Tatr...

Jeśli mieliście okazję odwiedzić Zakopane podzielcie się własnymi spostrzeżeniami w komentarzach. Zachęcam także wszystkim od obserwowania profilu Zakopane.blog na Facebooku oraz innych profilach społecznościowych, gdzie pojawiają się wiadomości o wszelkich nowościach.

Komentarze