Tatry Kasprowy Wierch: Wycieczka kolejką z Zakopanego przez Kuźnice

Jak zapewne wszyscy wiedzą w ostatnim czasie bardzo modne są wycieczki na Morskie Oko... Być może dlatego, że jest tam bardzo łatwe dojście nie wymagające od turystów znacznego wysiłku, a widoki niczego sobie. Ja jednak zdecydowałem się opisać zupełnie inne miejsce w Tatrach, które nie mniej wzbudza zainteresowanie odwiedzających Zakopane. Kasprowy Wierch bo on nim mowa zaraz po wspomnianym Morskim Oku, to kolejny bardzo często wybierany cel górskich wycieczek. Swoim rozgłosem przyciąga on turystów przez cały rok, również w okresie zimowym, gdzie narciarze mogą skorzystać z najbardziej wymagających tras w okolicach Zakopanego. Każdy kto chce dostać się na górę najszybciej, musi skorzystać z kolejki linowej, która swoją dolną stację ma w Kuźnicach na miejscu wielkiego pieca dawnej huty.

Kasprowy Wierch: Wycieczka kolejką z Zakopanego przez Kuźnice
Kolejka Linowa na Kasprowy Wierch z Kuźnic

Z Kuźnic kolejką linową na Kasprowy Wierch przez Myślenickie Turnie


Do Kuźnic z Zakopanego dostaniemy się jedynie komunikacją licencjonowaną lub na nogach, ponieważ ulica Przewodników Tatrzańskich prowadząca od ronda Jana Pawła II w Zakopanem do Kuźnic jest zamknięta dla ruchu prywatnych samochodów osobowych. Pokonanie tej trasy pieszo zajmuje około 30 minut, natomiast busem niecałe 5 minut.

Uwaga! Przed wjazdem kolejką linową na Kasprowy Wierch sprawdź na stronie www.pkl.pl czy jest ona czynna. W dni z silnymi wiatrami, kolejka ze względów bezpieczeństwa jest zamykana dla turystów i nie kursuje. Bilety na wjazd, jak i karnety narciarskie, można nabyć na dolnej stacji w kasie. Wagoniki kolejki przy dobrych warunkach atmosferycznych kursują co 10 minut. W dni z gorszą pogodą czas odjazdu jest wydłużany nawet do 20 minut bądź nawet 30 minut. Standardowe godziny kursowania wagoników na Kasprowy Wierch - od 8 do 16.

Liny kolejki przeciągnięte zostały nad Doliną Bystrej, z których możemy obserwować piękne widoki lasów, wałów morenowych na jej dnie i panoramę Tatr. Na Myślenickich Turniach, w połowie trasy, wapiennym wypiętrzeniu w północnym ramieniu Kasprowego Wierchu znajduje się stacja pośrednia kolejki mieszcząca jednocześnie punkt przesiadkowy pomiędzy jednym a drugim wagonikiem. Od tego miejsca trasa kolejki zmienia swój bieg o 30 stopni i prowadzi nad lasami Doliny Goryczkowej. Wjeżdżając na górę z wagonika możemy obserwować piękny widok na Halę Kondratową z Giewontem i innymi dolinami w okolicy. Jadąc na szczyt, w dole możemy za to obserwować kamieniste dno Doliny Suchej Kasprowej, które stanowi przykład klasycznego kotła polodowcowego. Do górnej stacji dobijamy obok igły skalnej zwanej Palcem.

Stacja górna na Kasprowym Wierchu stoi poniżej wierzchołka, na wysokości 1959 m n.p.m. gdzie mieści się restauracja, punkt odpoczynku czy punkt TOPR. Z tarasu widokowego widać panoramę Doliny Gąsiennicowej oraz widok na Świnicę powyżej. Na szczycie stoi również obserwatorium meteorologiczne zbudowane w 1937 roku według projektu Kodelskich. Jako ciekawostkę należy podać, że Obserwatorium to jest najwyżej usytuowanym budynkiem w Polsce. Na sam wierzchołek wejście zajmie 8 minut skąd rozciąga się widok na Tatry Wysokie i Zachodnie.

Unikalny klimat kolejki na Kasprowy Wierch

Z informacji opublikowanych na stronie internetowej Polskich Kolei Linowych wynika, że przeszło połowa Polaków chciałoby skorzystać z przejazdu kolejką na Kasprowy Wierch. Jednoznacznie widać, że jest to jeden z bardziej rozpoznawalnych symboli Zakopanego i Tatr po polskiej stronie. Mimo to podczas jej budowy duży sprzeciw podnieśli miłośnicy Tatr.

Kolejka na Kasprowy Wierch została zbudowana w ciągu 7 miesięcy w latach 1935 - 1936. Oficjalne otwarcie PKL Kasprowy Wierch dla turystów odbyło się 29 lutego 1936 roku. Maszyny obsługujące Kolejkę wykonane zostały w gdańskiej stoczni, natomiast liny podtrzymujące wagoniki - fabryka w Sosnowcu. Budynki stacyjne zaprojektowali A. i A. Kodelscy. Całą historię jej powstania i przyczyny poznasz w drugiej części artykułu.

Wejście na Kasprowy Wierch pieszo szlakiem z Kuźnic. Tak jak wspominałem na początku, na Kasprowy Wierch można wejść także pieszo szlakiem oznaczonym na zielono. Wychodzimy z Kuźnic lasami wzdłuż potoku Bystrej na Kasprową Polanę, a następnie do Doliny Kasprowej. Szlak prowadzi przez wapienny blok Myślenickich Turni. W trakcie wędrówki będziemy mieć widok na Dolinę Goryczkową z wyciągiem narciarskim, który został zbudowany w latach 1967 - 1969. Sam szczyt Kasprowego Wierchu osiągniemy obok obserwatorium. Pokonanie tego szlaku z Kuźnic zajmuje około 2.30 godziny.

Zakopane Blog: Zamieć śnieżna na Kasprowym Wierchu/1939 rok
Zamieć śnieżna na Kasprowym Wierchu/1939 rok

Pomysł budowy kolejki linowej dla turystów Zakopanego: Kuźnice - Kasprowy Wierch

Idea powstania kolejki linowej w Tatrach zrodziła się na początku XX wieku. Pierwsze pomysły zakładały zbudowanie kolejki tatrzańskiej na Świnicę, po stronie polskiej oraz na Garłuch na Słowacji. Ostatecznie oba te projekty nie doszły do skutku. Pomysłem zbudowania kolejki w Tatrach na wzór kurortów alpejskich, ponownie zaczęto interesować się w latach 30. ubiegłego wieku. Głównym impulsem do tego było znaczące zainteresowanie Zakopanem wśród turystów z zagranicy, dla których chciano rozwijać nową infrastrukturę, a póki co w największym ośrodku narciarskim pod Tatrami  brakowało interesującego obiektu na miarę kurortów zachodnich. Początkowo rozważano dwa warianty tras - na Kasprowy Wierch nad Doliną Kasprową oraz Czerwone Wierchy z Doliny Małej Łąki (droga Krzeptówki - Nędzówka). Po analizie podjęto decyzję, że pierwsze rozwiązanie będzie najlepsze, głównie ze względów turystycznych.

Wiosną 1934 roku rozpoczęto pierwsze prace terenowe na obszarze, gdzie miała biec trasa kolejki. Podjęto decyzję, że jej bieg początkowy ulokowany zostanie w Kuźnicach, wprost na Kasprowy Wierch z przesiadką na Myślenickich Turniach. W trakcie planowania problemem okazało się tak poprowadzenie górnej części trasy, aby znaleźć dogodne miejsca na ulokowanie podpór dla lin nośnych dla wagoników.

Prace budowlane rozpoczęto w pierwszych dniach lipca 1935 roku od przygotowania istniejącej drogi leśnej prowadzącej do Myślenickich Turni. To ona stanowiła bazę materiałową dla całej budowy, z której wymagane rzeczy wysyłano na Kasprowy pomocniczą kolejką linową zbudowaną specjalnie do tego celu. Jak na ówczesne czasy, prace na Kolejką wykonano bardzo szybko. Już w grudniu 1935 roku przygotowano w zarysie stację dolną w Kuźnicach, stację pośrednią oraz górną na Kasprowym Wierchu, a także wzniesiono wszystkie podpory na całej długości trasy.

Zakopane Blog: Widok na Kasprowy Wierch i wagonik w 1936 roku
Widok na Kasprowy Wierch i wagonik w 1936 roku

Budowa górnej stacji na Kasprowym mogła być prowadzona również zimą oraz podczas wiejącego halnego, ponieważ wokół budynku zbudowano specjalną, ogrzewaną konstrukcję z drewna.

Cała trasa kolejki dzieli się na dwa niezależne odcinki od Kuźnic do Myślenickich Turni i z Myślenickich Turni na Kasprowy Wierch. Dla pierwszego odcinka stacją napędową jest stacja pośrednia i tak samo dla drugiego odcinka. Liny nośne oparte są na trzech wieżach podporowych na każdym odcinku, wysokości 18 m, 23 m i 22 m na pierwszym odcinku i 30 m, 14 m i 24 m na drugim.

Na sam koniec zachęcam Cię do obserwowania profilu społecznościowego na Facebooku, gdzie publikowane są wszystkie artykuły oraz ciekawe zdjęcia i filmy z Zakopane.blog/Facebook.

Komentarze